Příspěvek na dovolenou
Příspěvek na zdravotní péči
Karta na nákupy
Vstupenky na kulturní akce
Sleva na cvičení či masáže
Penzijní připojištění
Sodexo - Služby pro kvalitní život
Partner speciálu
Zkusit další duely

Šťastnější v práci

Jak si udržet ty nejlepší lidi

Zpět na všechny články

Volnost je největší benefit

Jakub Kopřiva - programátor, freelancer

Právě na pobřeží Atlantiku v prosluněném Portugalsku čeká na vlny, aby nasbíral další surfařské zkušenosti. V zimě tráví týdny v Itálii na lyžích. Sport ho baví, nabíjí a nemíní se ho vzdát. Naopak hledá cestu, jak si vydělávat z pláže nebo z hor.

„Peníze se nemají šetřit,“ říká 28letý Jakub Kopřiva. Jeho snem je digitální nomádství, nebo aspoň částečný život na cestách. „Směřuju k tomu. Snažím se zorganizovat si práci a zakázky tak, abych mohl příští rok trávit víc času na cestách a zároveň pracovat na dálku tak, abych pokryl náklady,“ popisuje svůj sen.

Je k němu blízko, vystudoval obor, který je aktuálně možná nejžádanější na trhu. Jako programátor si v podstatě může diktovat podmínky. „To je samozřejmě velká výhoda. Programátorů sice ze školy vychází každý rok dost, ale lidí, kteří jsou schopni samostatně klientovi vymyslet a dodat bez chyb celé řešení, není zase tolik. Ti dobří mají v našem oboru hodně možností.“

Už teď je v pohodě schopen pracovat i ze svých cest. „Snažím se mít vždycky jednoho většího klienta a pak několik menších zakázek. Když někam vyrážím, ty menší projekty neberu, abych nemusel trávit celý čas u notebooku. Ale pro hlavního klienta jsem schopen kdykoliv cokoliv vyřešit i od oceánu,“ popisuje.

Před rokem navíc s několika lidmi založil studio Lonely Vertex na vývoj počítačových a mobilních her. Zatím nevydělává, ale brzy půjde na trh s prvním titulem. „Vývoji her se věnujeme zatím jenom po večerech, ale časem by i tohle mohl být příjem, který mi umožní cestovat a žít život jinak než ho prosedět od 9 do 17 v kanceláři,“ plánuje Kopřiva.

Už na škole začínal jako externista a na volné noze zůstal, v zaměstnaneckém poměru nikdy nebyl. „Flexibilita a určitá volnost je pro mě rozhodující. Samozřejmě volnost v uvozovkách, protože pořád máte deadliny, které vás tlačí. Ale jako freelancer mám možnost si práci přizpůsobit, pracovat, kdy potřebuju, a skloubit to s tím, co mě baví. To je nenahraditelný benefit,“ říká.

Práce odkudkoliv není výdobytkem hipíků a digitálních nomádů, vždyť podle průzkumů 70 % zaměstnanců zůstává loajálních, pokud cítí vyváženost mezi pracovním a osobním životem. Vhodné technologie zajistí spojení na dálku i sdílení dokumentů a systém samoplánování směn zase lidem umožní rozvrhnout si práci podle sebe.

Když zrovna není někde na prkně nebo na lyžích, pracuje většinou z domova, kde má klid, případně konzultuje projekty u klientů. „Není to vždycky pohádka. Svoji práci musím odvést dobře, abych neztrácel klienty. Ne každý je nakloněný dodavateli, kterého nemá okamžitě na telefonu nebo e-mailu. Někdy je náročné splnit termín. Ale snažím se předem vyjednat takové podmínky, které dokážu splnit.“

Co by ho přesvědčilo, aby k někomu nastoupil jako zaměstnanec? „Asi bych klidně třeba na rok vzal stálé místo. Ale musel bych si vydělat dvakrát třikrát víc než teď. Nebo dostat podíl na zisku, akcie, které by třeba zaručily další dlouhodobější příjem,“ přemýšlí nahlas.

Každopádně si neumí představit, že by někde pracoval „nastálo“, zaměstnání je pro něj i jako představa jen přechodnou záležitostí. „Příležitost si zajistit prostředky na další cesty,“ upřesňuje.

Benefity, které zaměstnavatelé většinou nabízejí k platu, nezatracuje, ale nejsou pro něj rozhodující. „Stravenky nebo příspěvek na stravování jsou super. Když jdete s kolegy každý den na oběd, je to fajn úspora. Určitě bych využil i nějakou slevu do fitness. Ale jsou to věci, které si můžu případně normálně zaplatit,“ vysvětluje svůj pohled na klasické benefity. „Mě by spíš oslovilo, kdyby mi dal zaměstnavatel volnost, nechal mě cestovat, zaplatil by mi pět týdnů dovolené a pak umožnil třeba neplacené volno nebo by mu bylo jedno, odkud plním své úkoly, pak bych takovou práci zvažoval,“ dodává z terasy s výhledem na pláž.