Příspěvek na dovolenou
Příspěvek na zdravotní péči
Karta na nákupy
Vstupenky na kulturní akce
Sleva na cvičení či masáže
Penzijní připojištění
Sodexo - Služby pro kvalitní život
Partner speciálu
Zkusit další duely

Šťastnější v práci

Jak si udržet ty nejlepší lidi

Zpět na všechny články

Placené školné jako bonus

Hana Jasaňová - HR Service Consultant, SAP Services

Po celém světě jich mají na 86 tisíc a zem od země, ve které společnost SAP působí, se způsob, jakým dělá své zaměstnance šťastnými, liší. Někde pomůže s finanční půjčkou a třeba v Německu skrze takzvaný time account, kde si zaměstnanec střádá peníze a pak si může u firmy koupit volno navíc. V pražské pobočce […]

Po celém světě jich mají na 86 tisíc a zem od země, ve které společnost SAP působí, se způsob, jakým dělá své zaměstnance šťastnými, liší. Někde pomůže s finanční půjčkou a třeba v Německu skrze takzvaný time account, kde si zaměstnanec střádá peníze a pak si může u firmy koupit volno navíc.

V pražské pobočce SAP Services, která poskytuje vnitropodnikové sdílené služby, funguje více než tisícovka zaměstnanců a kdyby se měl vyzdvihnout jeden z nejžádanějších benefitů, má Hana Jasaňová, která tady má na starosti HR, s nadsázkou celkem jasno.

„Masáž,“ říká s úsměvem a vysvětluje, že je poměrně těžké se kvůli vysokému zájmu na tu svou dvacetiminutovku relaxu objednat. A pokud je řeč o péči o tělo, pak ve své hi-tech budově v pražských Butovicích, kde firma sídlí poslední rok, vybudovala taky posilovnu. „Do posilovny máme přístup zdarma, jen vedené lekce se platí,“ upřesňuje Jasaňová.

Lidé nejsou stroje, potřebují se dobít. A třeba budou chtít volno delší než 14 dnů, které může řešit neplacené volno, případně částečná práce na dálku. A pro totálně unavené existuje stále málo rozšířený sabbatical – několikaměsíční volno, které může zachránit klíčového člověka. Je lepší mít ho mimo kancelář pár měsíců než ho nemít vůbec.

To další, na co SAP Services vábí a čím si chce své lidi udržet, už se točí hlavně kolem finančních benefitů, tedy různých forem přilepšení k platu. Počínaje cafeterií, kde ale nejde jen o kávu, až po finanční podporu v nemoci.

„Každý měsíc dostáváme do cafeterie body, které můžeme vyměnit za rozmanité služby,“ říká Jasaňová. „Můžeme si za ně koupit lístky do divadla nebo je využít na sport, lze je použít jako příspěvek na dopravu nebo převést na Slevomat. Čím déle ve společnosti jsme, tím více máme bodů navíc. Nejvíc to s kolegy využíváme kolem Vánoc, kdy se nám body nasčítají a nakupujeme za ně dárky.“

K tomu se přidává další korporátní „klasika“, jako jsou příspěvky na doplňkové penzijní nebo životní připojištění a taky něco, co sice možná nevyužijete každý rok, ale může se to hodit. „Sick day už je běžný asi všude, po zkušební době máme tři dny, po třech letech šest,“ počítá zaměstnankyně SAP Services. „Ale zajímavější je, že když jste na nemocenské, firma určitou dobu dorovnává nemocenskou do výše vašeho platu. Takže nemáte strach, že v případě nemoci nebudete mít na jídlo.“

A pak je tu oblast vzdělávání, v rámci níž firma rozvíjí dovednosti zaměstnanců. Třeba jazykové kurzy nebo velký globální projekt, kdy si zaměstnanci můžou zažádat o zaplacení školného na soukromé škole. „Limit je dost vysoký, částka jde přes 100 tisíc korun na osobu na rok,“ tvrdí Jasaňová. „Nedosáhne na ni ale každý, protože zájem je velký a navíc studium musíte mít schváleno od manažera. Kurzy taky musejí mít spojitost s tím, co člověk profesně dělá, aby to společnosti dávalo smysl.“ Takže pokud ona dělám v HR, nebude se vzdělávat ve financích. „Ale ta idea je stejně hezká a někteří ji využijí ve svůj prospěch i ve prospěch firmy,“ říká Jasaňová.

„Také máme v SAPu několik akcionářských programů, jako je například Own SAP. Účastní se ho přes 70 procent zaměstnanců a letos získal dvě ceny od Global Equity Organization. Díky tomuto programu můžeme měsíčně investovat dle vlastního rozhodnutí a SAP nám k tomu ještě přidá 40 procent plus 20 eur navrch. V jiném programu zase může akcie přidělit manažer jako odměnu,“ dodává Jasaňová.