Příspěvek na dovolenou
Příspěvek na zdravotní péči
Karta na nákupy
Vstupenky na kulturní akce
Sleva na cvičení či masáže
Penzijní připojištění
Sodexo - Služby pro kvalitní život
Partner speciálu
Zkusit další duely

Šťastnější v práci

Jak si udržet ty nejlepší lidi

Zpět na všechny články

Platy nahoru a půjčka k tomu

Jiří Hlavatý - majitel a statutární ředitel, Juta

Jestli šéfovi a jedinému majiteli miliardové společnosti Juta Jiřímu Hlavatému něco chybí, je to čas. Čas a lidi. Když poletuje chodbami sídla firmy, která se zaměřuje na netkané textilie, striktně trvá na tom, že všude budou otevřené dveře. Aby spolu lidé lépe komunikovali a měli k sobě blíž.

Jestli šéfovi a jedinému majiteli miliardové společnosti Juta Jiřímu Hlavatému něco chybí, je to čas. Čas a lidi. Když poletuje chodbami v sídle firmy, která se zaměřuje na netkané textilie, striktně trvá na tom, že všude budou otevřené dveře. Aby spolu lidé lépe komunikovali a měli k sobě blíž.

Těch lidí, kterých ve 13 závodech Juty nejen ve Dvoře Králové pracuje 2200, by Hlavatý aktuálně potřeboval o pár desítek víc. „Určitě padesát nových do výroby a pak klidně deset procent lidí obměnit, abychom spolupracovali jen s těmi nejlepšími. Jenže lidé nejsou,“ říká.

Aktuální nezaměstnanost je pouhá čtyři procenta. Podle šéfa firmy, která loni utržila 7,5 miliardy korun a vydělala téměř miliardu, chybí hlavně operátoři výroby a další dělnické profese. Jak se s takovou situací, která se především v posledních dvou letech stále vyostřuje, Juta vyrovnává?

„Můžete mluvit o všech možných benefitech na lákání pracovníků, ale zásadní jsou pochopitelně peníze. Takže přidáváme. Letos odhaduji, že do mzdových nákladů půjde o 150 milionů korun více než loni. To je v průměru jedenáctiprocentní nárůst,“ říká Jiří Hlavatý, který obratem jako poloviční politik nezapomene dodat, že o to méně dostane na dani státní rozpočet, protože to bude znamenat nižší daň z příjmu odvedenou za skupinu.

A pochopitelně zbude méně na investice do výroby, které jsou podle šéfa Juty další důležitou součástí mixu, jímž mohou firmy přilákat nebo udržet zaměstnance. Že to tak na první pohled nevypadá? „Lepší a modernější stroje znamenají lepší pracovní prostředí. A ve výsledku více odvedené práce, vyšší produktivitu, a tedy i vyšší výdělky,“ argumentuje Hlavatý.

Některé společnosti rozdávají lístky na koncerty nebo hokejové zápasy, jiné hýčkají zaměstnance levným jídlem v kantýně, další poskytují dárkové poukázky, slevy. Atraktivního zaměstnavatele může udělat pingpongový stůl, playstation nebo silentroom s cvičitelkou jógy. Nejde o to, řešit benefity podle příruček a časopisů, ale podle potřeb lidí ve firmě.

„Jinak nabízíme samozřejmě další benefity – máme stravenky, máme příplatky na mateřskou školku, zajišťujeme pracovníkům jazykové kurzy, a to i v případě, že cizí řeči ke své práci nepotřebují. Když se ale chtějí zlepšovat jen tak pro svůj dobrý pocit a znalosti, jdeme s nimi do toho,“ popisuje firemní politiku Hlavatý a přidává navíc benefit, který v českých společnostech obvyklý není.

Před třemi lety zřídil v Jutě něco jako vnitropodnikovou banku, nebo lépe řečeno úvěrovou platformu, která umožňuje zaměstnancům vzít si od podniku bezúročný úvěr. Půjčit si mohou od 20 do 300 tisíc korun, každou žádost schvaluje osobně Jiří Hlavatý na doporučení vedoucí provozu a společnost už takto obsloužila zhruba 340 svých pracovníků.

„Nechci, aby padali do dluhových problémů jen proto, že jim půjčují nějací lichváři. To jim raději půjčíme ve firmě my sami, a navíc bezúročně. Nevzpomínám si, že bych někdy někoho odmítl,“ popisuje muž, jenž takto vydal už přes 30 milionů korun.

Pak se ještě Jiří Hlavatý na chvíli zamyslí a dodá: „Všechny módní trendy v personalistice jsou fajn, ale stejně je nejdůležitější to, že vás práce musí bavit. Musíte mít dobrého šéfa, který jde příkladem, dobré spolupracovníky, na které se do práce těšíte, a dobré peníze. Pak nehledáte práci jinde a jste spokojení. A nezapomeňte na to, že nejdřív člověk musí investovat do sebe, musí si splnit svá přání a cíle, aby byl vyrovnaný. Pak teprve může pomáhat ostatním. To platí pro celý život, nejen pro práci.“